maly info
MOVEMBER 2015
Akcja „Movember” jest bardzo popularna w Anglii, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jej nazwa to zbitka dwóch słów: MOustache (wąsy) i noVEMBER (listopad).
Idea „Movember” (wąsopad) jest prosta. Przez cały miesiąc mężczyźni zapuszczają wąsy, nie tylko na znak solidarności, ale również aby wzbudzić ciekawość otoczenia oraz zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki i zachorowalności na nowotwory prostaty oraz jąder. Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. Celem akcji jest przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich, próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie.
Powstała, by przypominać mężczyznom – którzy zbyt rzadko myślą o swoim zdrowiu i nie dbają o nie w sposób właściwy - o raku prostaty i jąder, a w szczególności o profilaktycznych badaniach pozwalających wykrywać „męskiego zabójcę”.
Do akcji co roku przyłącza się coraz więcej mężczyzn. Wśród nich są sportowcy, aktorzy, politycy i ludzie szklanego ekranu. Jednym z nich jest Tomasz Smokowski, dziennikarz sportowy CANAL+, który wyjaśnia: - Hasło akcji „zapuść wąsy dla jaj” należy traktować dosłownie i w przenośni. Cel jest wyższy, a nasz wygląd spotkał się z zainteresowaniem widzów. Dzwonią do nas i pytają, czy chodzi o jakiś zakład i wtedy dowiadują się, że chodzi o skojarzenie: są wąsy - jest badanie.
Postanowiliśmy się przyłączyć do akcji i przez cały listopad kilku z oldBOYS-ów „zapuściło wąsa dla jaj”. Kto to był można zobaczyć tutaj. Może w przyszłym roku będzie nas więcej?